flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення по неповнолітнім

 

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики Млинівського районного суду Рівненської області 

  розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми,

за 2013 рік та І півріччя 2014 року.

 

 

26.09.2014                                                                                                   смт.Млинів

 

 

На виконання листа апеляційного суду Рівненської області №657/01.36/14 (1-5334/14) від 15.09.2014 Млинівським районним судом Рівненської області проведено узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми, за 2013 рік та І півріччя 2014 року.

 

Метою зазначеного узагальнення є висвітлення судової практики реалізації норм кримінального процесуального закону щодо особливого порядку кримінального провадження щодо неповнолітніх, виявлення проблемних питань, які виникають в судовій практиці під час здійснення кримінального провадження зазначеної категорії.

 

Для проведення узагальнення використовувались матеріали кримінальних справ за 2013 рік та І півріччя 2014 року, статистичні дані сформовані автоматизованою системою документообігу суду.

 

У 2013 році в провадженні Млинівського районного суду Рівненської області перебувало 7 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх.

За результатами розгляду:

- у 4 кримінальних провадженнях ухвалено обвинувальний вирок,

- 1 кримінальне провадження закрито на підставі ч.4 ст. 26, п.7 ч. 1 ст. 284, ч.1 п.1 ст.477 КПК України в зв’язку з відмовою потерпілого від обвинувачування,

- 2 провадження залишились в залишку.

 

         Впродовж І півріччя 2014 року в провадженні Млинівського районного суду Рівненської області перебувало 6 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх.

За результатами розгляду:

- у 3 кримінальних провадженнях ухвалено обвинувальний вирок,

- 1 провадження направлено за підсудністю,

 - 2 провадження залишились в залишку.

 

 

 

 

 

 

Статистичні дані щодо кількості розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх та результатів їх розгляду:

 

 

2013 рік

6 місяців 2014 року

 

 

 

 

В провадженні

Результати розгляду

Залишок

 

В провадженні

Результати розгляду

Залишок

 

З ухваленням вироку

Ухвалення вироку із затвердженням угод

Закрито ……

З ухваленням вироку

Ухвалення вироку із затвердженням угод

Закрито

Направлено за підсудністю

 Всього перебувало в провадженні кримінальних проваджень щодо неповнолітніх

7

4

 

1

2

6

3

 

0

1

2

 

1.Розгляд матеріалів кримінального провадження стосовно неповнолітніх  

   слідчим суддею, суддею першої інстанції, який уповноважений на його

   здійснення відповідно до ч.10 ст.31 КПК, а також дотримання ними

   строків розгляду.

 

         Відповідно до п.10 сатті31 КПК  України кримінальне провадження щодо розгляду стосовно неповнолітньої особи обвинувального акта, клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності, застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, їх продовження, зміну чи припинення, а також кримінальне провадження в апеляційному чи касаційному порядку щодо перегляду прийнятих із зазначених питань судових рішень здійснюються суддею, уповноваженим згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.

У разі якщо таке кримінальне провадження має здійснюватися судом колегіально, головуючим під час судового розгляду може бути лише суддя, уповноважений згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.

         Всі кримінальні провадження щодо неповнолітніх в Млинівському районному суді розглядались лише суддями уповноваженими згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх, які обрані зборами суддів.

         Так, в Млинівському районному судді Рівненської області суддею уповноваженим на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх зборами суддів обрано суддю Бандуру А.П., а запасним суддею обрано суддю Феськова П.В.

Крім цього одне провадження розглядалось судом колегіально у якому під час судового розгляду був суддя уповноважений   на здійснення кримінального провадження стосовно неповнолітніх.

Статтею 28 КПК України встновлено, що кримінальне провадження щодо неповнолітньої особи має бути розглянуто в суді першочергово.

Кримінальні провадження щодо неповнолітніх, що знаходились в провадженні у 2013 – І півріччі 2014 року, були розглянуті судом в розумні строки із додержанням вимог процесуального законодавства.

Так, 1 кримінальне провадження було розглянуто у строк до 1 місяця, 4 провадження – у строк до 2 місяців, 2 провадження - у строк до 3 місяців. Лише одне провадження розглянуто  у строк понад 6 місяців з об’єктивних причин.

 

2.Забезпечення обов’язкової участі захисника як із моменту встановлення   

   факту неповноліття, так і з часу виникнення будь-яких сумнівів у тому,

   що особа є неповнолітньою (пункти 1-2 ч.2 ст.52 КПК; законного

   представника та представників служби у справах дітей та кримінальної

   міліції у справах дітей.

 

Відповідно до вимог п.п.1-2 ч.2 ст.52 КПК України участь захисника є обов’язковою у кримінальному провадженні щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою та щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, - з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою.

У всіх кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх, які були розглянуті судом за період, що аналізується, вимоги кримінального процесуального кодексу щодо обов’язкової участі захисника були дотримані як щодо термінів, так і щодо процесуального порядку залучення захисника, визначеного ст.49 КПК України.

Випадків порушення судом права на захист неповнолітніх обвинувачених не допущено.

Також відповідно до вимог ст.44 та ст.488 КПК України у кожному випадку притягнення неповнолітнього до кримінальної відповідальності разом з ним до участі в процесуальних діях на досудовому слідстві залучались батьки або інші законні представники, які брали участь і у судовому провадженні.

У судовому розгляді кримінальних проваджень даної категорії відповідно до вимог ст.496 КПК України в обов’язковому порядку брали участь представники служби у справах дітей, представники відділу кримінальної міліції у справах дітей районного відділу УМВС України.

З метою підготовки до судового розгляду, відповідно до вимог ч.ч.3,5 ст.315 КПК України, по справах відносно неповнолітніх обвинувачених судом в підготовчому судовому засіданні вирішується питання щодо обов’язковості присутності в судових засіданнях представників служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах дітей, про що постановляється ухвала про виклик в судове засідання представників зазначених служб. В підготовчому судовому засіданні представникам служб у справах дітей роз’яснюються процесуальні права відповідно до ч.2 ст.496 КПК України, якими вони користуються під час розгляду справи.

 

 

3.З'ясування обставин про особу неповнолітнього, умови його життя та    

    виховання (статті 485, 487 КПК).

 

Відповідно до статті 485 КПК України (Обставини, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх) під час досудового розслідування та судового розгляду кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми, крім обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, також з’ясовуються:

1) повні і всебічні відомості про особу неповнолітнього: його вік (число, місяць, рік народження), стан здоров’я та рівень розвитку, інші соціально-психологічні риси особи, які необхідно враховувати при індивідуалізації відповідальності чи обранні заходу виховного характеру. За наявності даних про розумову відсталість неповнолітнього, не пов’язану з психічною хворобою, повинно бути також з’ясовано, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними;

2) ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння;

3) умови життя та виховання неповнолітнього;

4) наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення.

Згідно із статтею 487 (З’ясування умов життя та виховання неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого) при дослідженні умов життя та виховання неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого належить з’ясувати:

1) склад сім’ї неповнолітнього, обстановку в ній, взаємини між дорослими членами сім’ї та дорослими і дітьми, ставлення батьків до виховання неповнолітнього, форми контролю за його поведінкою, морально-побутові умови сім’ї;

2) обстановку в школі чи іншому навчальному закладі або на виробництві, де навчається або працює неповнолітній, його ставлення до навчання чи роботи, взаємини з вихователями, учителями, однолітками, характер і ефективність виховних заходів, які раніше застосовувалися до нього;

3) зв’язки і поведінку неповнолітнього поза домом, навчальним закладом та роботою.

         Під час судового розгляду кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми, судом  в повному обсязі дотримувались вимоги ст.485 та ст.487 КПК України.  

         Так, у кримінальних провадженнях з метою з’ясування обставин, зазначених у ст.ст.485 та 487 КПК України, наявні:

·  документи за якими встановлено вік неповнолітнього (паспорт, свідоцтво про народження, актовий запис про народження),

·  характеристики з місця проживання, навчання, роботи.

·  допити батьків та класних керівників за місцем навчання неповнолітніх  в яких відображені:

- Характеристика особи неповнолітнього.

- Поведінка в сім"ї, в школі, в громадських місцях.

- Ставлення до роботи, навчання.

- Ставлення до оточуючих членів сімї, вчителів, колективі.

- Захоплення.

- Схильності, спосіб життя.

- Особливості психіки.

- Коло інтересів.

- Матеріальні, житлові та інші умови життя.

- Умови   виховання неповнолітнього.

- Стосунки між батьками.

- Шкідливі звички.

- Контакти неповнолітнього з оточуючими.

- Наявність негативного впливу зі сторони інших осіб, що став причиною чи умовою вчинення злочину.

- Причина вчинення злочину.

- Дані про наявність-відсутність  дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього в злочинну діяльність.

·  Довідки з КМСД про те, чи перебував неповнолітній на обліку. Коли і за які порушення його взяли на облік, чи притягувався він до адміністративної відповідальності.

·  Акти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї   неповнолітнього,

·  Висновки комплексних амбулаторних психолого-психіатричних експертиз.      

         У всіх розглянутих судом кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх виконувались рекомендації, викладені у п.9 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.07.2013  № 223-1134/0/4-13 «Про деякі питання здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх», та службою в справах дітей Млинівської районної державної адміністрації Рівненської області складались звіти про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні у яких відображались відомості про обставини, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх.

 

               4.Виклик неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого згідно з

                   ч.4 ст.135 та ст.489 КПК.

 

У кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх, що розглядались судом за період, що аналізується, виклик неповнолітнього підозрюваного (обвинуваченого) здійснювався з дотриманням вимог з ч.4 ст.135 та ст.489 КПК України відповідно до яких неповнолітній підозрюваний чи обвинувачений повідомляється або викликається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом через його батьків або інших законних представників.

Інший порядок виклику допускався лише тоді, коли щодо обвинуваченого було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

 

 

 

 

         5.Застосування до неповнолітнього заходів забезпечення кримінального

             провадження з урахуванням його вікових та психологічних  

             особливостей, роду занять тощо.  

         Із 11 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, що були на розгляді суду у 2013 році та І півріччі 2014 року, запобіжний захід обирався у 2 провадженнях щодо 3 неповнолітніх. З них щодо 2 неповнолітніх було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та щодо 1 неповнолітнього – особисте зобов’язання.

         Зазначені запобіжні заходи неповнолітнім обирались Демидівським районним судом Рівненської області. В подальшому кримінальні провадження щодо цих неповнолітніх були направлені  на розгляд Млинівського районного суду.

         6.Виділення матеріалів кримінального провадження, якщо неповнолітній         

           підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення разом з              

           повнолітнім (ст.494 КПК).

 

При розгляді судом справ за період, що аналізується, кримінальні провадження щодо неповнолітнього в окреме провадження не виділялись в зв’язку з відсутністю обставин, передбачених статтею 494 КПК України.

             

7.  Постановлення вироку неповнолітньому та призначення покарання.

 

Впродовж 2013 року та І півріччя 2014 року судом у 7 кримінальних провадженнях щодо 9 неповнолітніх було ухвалено обвинувальні вироки.

При ухваленні вироків судом дотримувались загальні засади призначення покарань,  щодо принципів законності, справедливості та обгрунтованості покарання, а також забезпечення максимальної індивідуалізації покарань щодо кожного неповнолітного окремо за кожне кримінальне правопорушення.

Суд, ухвалюючи судове рішення щодо неповнолітнього, керувався принципом найкращих інтересів дитини, встановленого у ст.3 Конвенції ООН про права дитини, відповідно до положень глави 29 КПК та розділу XI КК,  як на це звернуна увага в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.07.2013  № 223-1134/0/4-13 «Про деякі питання здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх».        

При призначенні покарання неповнолітнім обвинуваченим, суд в кожному випадку враховував вік обвинуваченого незалежно від того чи досяг він на час розгляду справи повноліття і зараховував цю обставину як пом’якшуючу покарання (п.3 ч.1 ст. 66 КК України). Окрім цього, пом’якшуючими вину обставинами судом було визнавались: щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, добровільне відшкодування завданих збитків.

При постановленні вироку судом додатково розглядались наявність підстав для застосування до неповнолітнього обвинуваченого примусових заходів виховного характеру.

Зокрема, у 2 кримінальних проваджень щодо 2 неповнолітніх, які обвинувачувались у вчиненні злочину середньої тяжкості, були призначені покарання та відповідно до ст.105 КК України їх було звільнено від покарання із застосуванням заходів виховного характеру.

Так, суд у справі №566/1150/13-к неповнолітній обвинуваченій К.Н.Л. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.185 КК України, призначив покарання у виді 80 (вісімдесяти) годин громадських робіт, однак, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, потерпілу К.О.В., представника неповнолітньої потерпілої К.О.В. -  К.В.С., законного представника неповнолітньої обвинуваченої – Х.Т.М., захисника обвинуваченої Х.Н.Л. – адвоката Р.О.С., обвинувачену Х.Н.Л., представника служби у справах дітей Млинівської РДА – М.Л.В., визнав за доцільне звільнити Х.Н.Л. від призначеного покарання і застосувати відносно неї примусові заходи виховного характеру у відповідності до вимог ст. 105 КК України, так як Х.Н.Л. щиро розкаялася у вчиненому злочині, відшкодувала заподіяну злочином шкоду, як особа, виключно позитивно характеризується по місцю проживання, вчинила злочин у неповнолітньому віці.

У 2 кримінальних провадженнях щодо 2 неповнолітніх суд призначив покарання та на підставі ст.75, 104 КК України звільнив засуджених від відбування покарання з випробуванням.

Так, суд у справі №566/959/13-к неповнолітній обвинуваченій С.А.О. у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 та ч.2 ст.185 КК України, на підставі ч.1 ст.70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначив остаточно покарання у виді 45 (сорока п’яти) діб арешту, проте, врахував тяжкість вчинених кримінальних правопорушень, особу винної, яка є неповнолітньою, за місцем навчання та проживання характеризується позитивно, обставини, що пом'якшують покарання до яких суд відніс щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину та добровільне відшкодування завданого збитку, відсутність обставин, що обтяжують покарання, та дійшов висновку про можливість виправлення засудженої без відбування покарання, із застосуванням ст.75,104 КК України – звільнення від відбування покарання з випробуванням і виконанням певних обов’язків згідно ст.76 КК України.

Ще у 2 кримінальних провадженнях щодо 3 неповнолітніх суд звільнив засуджених від покарання на підставі п. «а» ст.1 Закону України «Про амністію у 2014 році» від 8 квітня 2014 року (із змінами, внесеними згідно із законом № 1246-V-II від 06 травня 2014 року).

Лише у двох кримінальних провадженнях щодо 2 неповнолітніх, обвинувачених за ч.3 ст.153 КК України та ч.3 ст.185 КК України, суд призначив реальну міру покарання у виді позбавлення волі. В обох випадках при призначенні покарання суд врахував ступінь тяжкості вчинених злочинів відповідно до класифікації злочинів (ст. 12 КК), а також із особливостей конкретних злочинів і обставин їх вчинення, брав до уваги умови життя й виховання неповнолітніх, дані про особу підсудних, їх вік, стан здоров’я, поведінку до вчинення злочину як у побуті, так і за місцем навчання, їх минуле, зокрема, наявність не погашених судимостей,  склад сім’ї, їх матеріальний стан, ставлення засуджених до вчиненого ними діяння, неможливість забезпечення батьками належної поведінки в майбутньому.

8. Проблемні питання, які виникають в судовій практиці під час здійснення

    кримінальних проваджень щодо неповнолітніх.

 

При розгляді кримінальних проваджень щодо неповнолітніх проблемних чи спірних питань щодо застосування норм матеріального та процесуального права не виникало.

 

 

Висновки.

Результати проведеного аналізу свідчать про те, що судді Млинівського районного суду Рівненської області дотримуються вимог норм матеріального та процесуального права при розгляді кримінальних проваджень щодо неповнолітніх.

 Вироки та рішення Млинівського районного суду Рівненської області за період, що аналізується, за вказаною категорією справ в апеляційному порядку не оскаржувались.

 

 

Голова Млинівського районного суду                             П.В.Феськов                                                      

 

вик. М.І.Шевчук

тел.(03659)-6-54-07